Privatlivsbeskyttelse og den kommende persondatalov i Grønland
Kom til offentligt foredrag med cand. scient. pol. Mikael Hertig om: "<em>Privatlivsbeskyttelse og den kommende persondatalov i Grønland</em>"
Kom til offentligt foredrag med cand. scient. pol. Mikael Hertig om: "Privatlivsbeskyttelse og den kommende persondatalov i Grønland".
Under den nuværende samling forventes Inatsisartut at godkende, at Persondataloven træder i kraft i Grønland. Dermed afløses de to gamle registerlove af den lovgivning, der gælder i Danmark i dag.
At sætte Persondataloven i kraft både hos offentlige myndigheder og private virksomheder vil være noget af en omstilling fra det niveau, vi kender i dag.
Hensigten med Persondataloven er at beskytte borgerne mod, at oplysninger om dem misbruges, mistes eller kommer til uvedkommendes kendskab.
Mikael Hertig regner med at udsende to e-bøger om henholdsvis Privatlivsbeskyttelse og Informationssikkerhed i Grønland. Den første udkommer formentlig i begyndelsen af juni måned. Bøgerne tænkes anvendt som undervisningsmateriale på Ilimatusarfik - og andre steder, hvor Persondataloven skal træde i kraft.
"Hensynet til privatlivets fred er nedfældet både i Grundloven og i Den Europæiske MenneskerettighedsKonvention, der også gælder i Grønland. Jeg regner med, at vi i Grønland vil gøre vores til indenfor en kort årrække at blive anerkendt som et sikkert 3. land af EU og USA", siger Mikael Hertig.
Mikael Hertig har været IT-sikkerhedsleder i Københavns Kommunes Sundhedsforvaltning, og siden IT-revisor. Han har repræsenteret Dansk Standard i EU's teknologiske standardiseringsorgan CEN/ISSS vedørende udvikling af elektroniske borgerkort med digital signatur.
Hvornår: d. 11. maj, kl. 19.30
Hvor: auditoriet på Ilimmarfik
FACEBOOK
LINKEDIN
Copy link